Rok św. Józefa - opiekuna naszych rodzin

24.01.2021 | Informacje

Papież ogłosił do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok" poświęcony Opiekunowi Jezusa.

"Szczęśliwy, kto sobie Patrona Józefa ma za opiekuna”.

          

Trwamy w roku poświęconym św. Józefowi  - opiekunowi Pana Jezusa i Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny. Św. Józef uważany jest za najskuteczniejszego pośrednika i przemożnego orędownika w wypraszaniu łask u Jezusa. Jest uważany za patrona rzemieślników, robotników, rolników, ubogich, a także opiekuna rodzin. Swoim cichym życiem w Nazarecie, ciężką pracą, skuteczną opieką nad Maryją i Jezusem, całkowitym poświęceniem i bezgranicznym zaufaniem Bogu, zapisał się jako aktualny wzorzec życia w każdej epoce.

Pełne zawierzenie Bogu, jego pokora, odpowiedzialność za wszystko co robił, za rodzinę,  tłumaczą, dlaczego jest tak potężnym orędownikiem w naszych sprawach przed Bogiem. Jest też uważany za patrona dobrej śmierci.

Opiece św. Józefa zawierzają się ludzie na godzinę śmierci, a umierający wzywają jego pomocy, ponieważ według nauki Kościoła jego śmierci towarzyszyli i czuwali przy nim sam Jezus i Maryja. Św. Józef bierze w opiekę umierających, którzy polecają się jego opiece. Wiara w pomoc patronów dobrej śmierci łagodziła strach i czyniła akt umierania znośniejszym. Śmierć bowiem jest nieuniknionym końcem każdego człowieka na ziemi, nikt się jej nie oprze. Jak, kiedy, gdzie, w jakim stanie nas zastanie, tego nie wie nikt. Każdy człowiek choć pragnie zjednoczenia z Chrystusem, to jednak chwila śmierci napawa go lękiem. Zresztą sam Jezus jako Człowiek bał się okrutnej śmierci, która Go czekała i modlił się o oddalenie jej, choć zaraz zdawał się na wolę Ojca.

            Śmierć oddziela ściśle ze sobą złączoną duszę od ciała, co jest przeciwne samej naturze człowieka. Śmierć św. Józefa była spokojnym zaśnięciem i pogodnym przejściem z życia ziemskiego do innego życia. Wierzymy więc, że i dla nas wyprosi taką szczęśliwą śmierć. 

Wzywajmy zawsze na pomoc imienia Jezusa, Maryi i Józefa, powierzajmy się ich opiece. Niech św. Józef wspomaga nas i wyprasza potrzebne łaski na każdy dzień.

Autor: jbulsa | 

Film: Parafia z lotu ptaka

Spacer wirtualny 360°

Transmisja video AZTV:

Galerie zdjęć

©2016 Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim

39-310 Radomyśl Wielki, ul. J. Piłsudskiego 4

Numer konta bankowego: BS w Radomyślu Wielkim,

nr: 66 9479 0009 2001 0002 6563 0001