Liturgiczna Służba Ołtarza

22.10.2019Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy św. i podczas innych nabożeństw liturgicznych.

Samo słowo ministrant pochodzi od łacińskiego - ,,ministrare", co oznacza ,,służyć". Posługa ministranta związana jest nierozłącznie z miejscem jej sprawowania, a więc z kościołem. To tu ministranci są najbardziej widoczni - są ubrani w komże, kolorowe stroje albo białe alby przepasane cingulum. Asystując kapłanowi, uświetniają liturgię. Ministranci pozdrawiają się słowami "Króluj nam Chryste - zawsze i wszędzie."

W czasie swojej służby ministrant jest tym, który niesie znaki. Znakami tymi są przedmioty niezbędne w liturgii, które mają ludziom coś przekazać i wskazywać na inną, niebiańską rzeczywistość. Znakiem jest również sama postawa ministranta, na którego patrzą ludzie przebywający w kościele.

Wspólnota ministrancka w naszej parafii liczy kilkudziesięciu chłopców. Aspiranci, czyli dopiero co przyjęci chłopcy do służenia, na początku nie przyglądają się jedynie temu, co dzieje się przy ołtarzu oraz biorą udział w szkoleniach i chodzą na zbiórki.

Ministranci czasie posługi noszą oni stroje, których kolorystyka zależna jest od okresu liturgicznego oraz charakteru danej mszy. Odrębną część ministrantów stanowią lektorzy. Można ich rozpoznać po tym, że noszą albę (białą długa szatę). Jest to najczęściej młodzież od klas VII i wyższych. Lektor oprócz klasycznych zadań, jakie pełni ministrant, pełni posługę słowa - czyta lekcje (czytania). Lektorzy zajmują się także przyuczaniem do służby młodszych kolegów i pomagają księdzu w pracy z grupą ministrantów.

Liturgiczna Służba Ołtarza, to miejsce, gdzie chłopcy uczą się umiłowania i zrozumienia liturgii Kościoła. Znajdują przyjaciół, z którymi mogą razem się modlić ale również razem się bawić lub spędzać wakacje. Wiedzą, że zawsze czeka na nich ktoś, kto idzie tą samą drogą i w tym samym kierunku. Pomagają sobie w różnych życiowych sytuacjach. Nie ma tam lepszych i gorszych (co najwyżej bardziej lub mniej gorliwi czy odpowiedzialni). Nie ma też bariery wiekowej. Ministrantem może być zarówno chłopiec z trzeciej klasy szkoły podstawowej, jak i starszy.

Na gruncie tej wspólnoty wrastają wspaniałe przyjaźnie, które mogą stać się znakiem dla innych, że istnieją jeszcze takie wartości jak miłość, przyjaźń, uczciwość, zaufanie, przebaczenie, bezinteresowność.

Jeżeli chcesz być jednym z ministrantów,

jeżeli chcesz poznać bliżej Pana Jezusa,

jeżeli chcesz wspólnie z innymi cieszyć się

uczestnicząc w wyjazdach, turniejach, zabawach...

PRZYJDŹ, zapisz się i zostań jednym z nich!

Autor: parafia | 

Film: Parafia z lotu ptaka

Spacer wirtualny 360°

Transmisja video AZTV:

Galerie zdjęć

©2016 Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim

39-310 Radomyśl Wielki, ul. J. Piłsudskiego 4

Numer konta bankowego: BS w Radomyślu Wielkim,

nr: 66 9479 0009 2001 0002 6563 0001