KOŚCIÓŁEK P. W. PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO I NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ - WÓLKA PLEBAŃSKA

Zdjęcie wyk. wrzesień 2019

Rys historyczny:

Kaplica w Radomyślu Wielkim, usytuowana przy ul. Rolnej w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej oraz pól uprawnych, stojąca zaledwie ok.1,5 km od kościoła parafialnego. Zbudowana w latach 1870-1875, staraniem Piotra Kosturkiewicza jako dziękczynienie po ustaniu zarazy. Stanęła ona w miejscu drewnianego kościółka, który służył do 1800 r. księżom i miejscowej ludności, przed wybudowaniem nowego, murowanego kościoła parafialnego w Radomyślu Wielkim. Kaplica uległa zniszczeniu w czasie działań wojennych w 1944r., odbudowana w 1955r.

W drugim dniu Zielonych Świątek - 31 maja 1993 r. o godz. 17.00 Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Ks. Bp Józef Życiński poświęcił ten wpisany w rejestr zabytków kościółek.

Architektura:
Budynek bezstylowy z elementami neogotyku, murowany z cegły z użyciem kamienia, orientowany, o długości ok. 13 m i szerokości ok. 11 m. Malowniczo usytuowany na wzgórzu, niewielkim wzniesieniu. Rzędna wysokościowa terenu obok kościoła wynosi ok. 193,5 m n. p. m. Kaplica otoczona drzewami, w zakolu strumienia, jednonawowa. Prezbiterium zakończone wielobocznie, we wnętrzu sklepienie beczkowe, skromny detal architektoniczny, cały obiekt wzmocniony przyporami. Od strony północnej i południowej między przyporami znajdują się ostrołukowe okna. W kaplicy znajduje się również chór muzyczny do którego prowadzą drewniane schody. Od strony północnej zakrystii, nad chórem ośmioboczna wieżyczka-sygnaturka, od strony frontowej attyka.

Zdjęcie rok 1970                               Zdjęcie rok 1992

Remont kaplicy:

W 1955 r. staraniem ks. proboszcza Jana Curyłły zostaje odnowiony po zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Ponowny jego remont przypada na lata 1989-1993 dzięki ks. proboszczowi Kazimierzowi Zającowi i parafianom Radomyśla. W ramach remontu zostają wykonane nowe tynki zewnętrzne i wewnętrzne, odwodnienie i wzmocnienie fundamentów, izolacja pionowa i pozioma, nowa posada oraz wymieniono przewody elektryczne. W czasie remontu odsłonięto nad dzwiami kościółka, zamurowane okrągłe okienko. Pozostawiono również w miejscu starej, nową zakrystię. Całość pokryto blachą miedzianą i odrynniono. Odnowiono również wnętrze kaplicy, pomalowano ściany i pozłocono ołtarz.

Gruntowne inwestycje, aby "ratować" kościółek na Wólce Plebańskiej zostały podjęte w latach 2018-2019, dzięki staraniom ks. proboszcza Jerzego Bulsy. Poprzez pozyskane środki z podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, z Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także wsparciu Powiatu Mieleckiego i Urządu Miasta w Radomyślu Wielkim oraz własnym środkom poczyniono prace budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, przy zastosowaniu wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym, tj. remont opaski odbojowej/odwadniającej, izolacji poziomej i pionowej, cokołów, tynków zewnętrznych i wewnętrznych, nadproży nad dzwiami i oknami, rynien i rur spustowych, więżby dachowej i pokrycia dachowego, stolarki okiennej, parapetów okien, schodów wewnętrznych oraz posadzki.

Zobacz zdjęcia z remontu kaplicy lata 2018-2019 - kliknij!

Wspólna troska:
Ja sobie tego nie wyobrażam. Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które przejęło po przodkach dziedzictwo materialne. Musimy o to dbać. Te mury są w istocie historią ludzi, którzy ją budowali, o nią się troszczyli. Machnięcie ręką na to, byłoby machnięciem ręką na naszych dziadów i pradziadów. Jak odrzucimy naszą historię, dziedzictwo, to jakbyśmy sobie obcięli jeden z korzeni – mówi Pan Piotr Masłyk (wyp. 2019).

Film: Parafia z lotu ptaka

Spacer wirtualny 360°

Transmisja video AZTV:

Galerie zdjęć

©2016 Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim

39-310 Radomyśl Wielki, ul. J. Piłsudskiego 4

Numer konta bankowego: BS w Radomyślu Wielkim,

nr: 66 9479 0009 2001 0002 6563 0001